AKTUALNOŚCI

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób

życzy zespół Fundacji Chaber Polski

AKCJA SPOŁECZNA

„W różańcu róża rozkwita”

Fundacja CHABER POLSKI wspólnie z Warszawską Kurią Metropolitalną, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej organizuje akcję społeczną „W różańcu róża ukryta rozkwita” w trosce o zachowanie naszej tożsamości narodowej i chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego utożsamianego też z kapliczkami.

Zintegrowanie rodziny i społeczeństwa w wielką wspólnotę ma wielką wartość, która kształtuje człowieka i łączy ludzi. Kuria z nadzieją na pozytywne skutki planowanej akcji włączy się w nią zarówno poprzez objęcie jej honorowym patronatem, jak i współpracę organizacyjną.

KONKURS

Przydrożne kapliczki „Promuj razem z nami piękno naszej Ojczyzny”

25 lutego 2021 roku rusza V edycja konkursu foto i faktograficznego mającego na celu wyeksponowanie miejsc związanych z polską tradycją, kulturą i historią.

Konkurs ma na celu przybliżenie historycznych i artystycznych wartości polskich przydrożnych kapliczek oraz krzyży. Zaprezentowanie tych, niejednokrotnie unikatowych na skalę międzynarodową, elementów małej architektury, stanowi bezcenny dorobek historyczno-artystyczny i dziedzictwo kulturowe Polaków.

W konkursie ustanowiono III kategorie wiekowe:

0-17 lat / 18-50 lat / 50+ lat.

Kapliczki dzielimy na:

  • leśne
  • kolejowe
  • miejskie
  • przydrożne
  • górnicze (nowa kategoria)
  • kapliczki polskie za granicą.

Termin zgłaszania prac: 25 lutego ÷ 30 września 2021 roku

Obrady Jury, wyłonienie zwycięzców i gala finałowa: listopad 2021r. Dokładne terminy podamy w osobnym komunikacie.

Uczestnicy nadsyłają zdjęcia kapliczek, figur i krzyży przydrożnych, opatrzone w miarę możliwości szczegółowym opisem, ukazującym lata powstania kapliczki, jej fundatora, historię okolicy itp.

Publikacja nadesłanych prac na stronie internetowej odbywa się raz w tygodniu, w niedzielę po południu;

W związku z szerokim odzewem osób zainteresowanych konkursem jak i jego tematyką, planujemy uruchomienie kolejnej edycji.

AKCJA OŚWIATOWA

„Kochajmy pupile – tylko i aż tyle”

Fundacja „Chaber Polski” planuje uruchomienie II edycji akcji oświatowej „KOCHAJMY PUPILE – TYLKO I AŻ TYLE”. Celem akcji jest kształtowanie świadomości dzieci właściwego obcowania ze zwierzętami, poznawania bezpiecznych granic w tych kontaktach, wzajemnego szacunku a tym samym wyeliminowania przypadków groźnych, których jest tak wiele.

Strona internetowa akcji oświatowej „Kochajmy pupile...” poprzedniej edycji:

KONKURS

„Piękno naszego języka w codzienności umyka”

Fundacja „Chaber Polski” planuje uruchomienie III edycji konkursu na fraszkę „PIĘKNO NASZEGO JĘZYKA W CODZIENNOŚCI UMYKA”. Celem konkursu literackiego dla seniorów i juniorów jest propagowanie poprawnej literackiej polszczyzny.

Strona internetowa konkursu na fraszkę „Piękno naszego języka...” poprzedniej edycji:

TURNIEJ

Turniej o Puchar Orłów Górskiego „Tylko piłka musi być okrągła”

Problem braku ruchu, którego konsekwencją jest otyłość, oraz choroby cywilizacyjne zbiera coraz większe żniwo. Sport to wartość, która kształtuje człowieka i integruje społeczeństwo.

Stowarzyszenie Orły Górskiego i Fundacja Chaber Polski we współpracy z Fundacją Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku planują organizację Turnieju o Puchar Orłów Górskiego „Tylko piłka musi być okrągła”.

Terminy i zasady, oraz regulamin konkursu zostaną ogłoszone na naszej stronie.

Nasze projekty

Naszą misję realizujemy koordynując następujące projekty społeczne